Mgr. Pavel Kotyza / wwww.digitalnidite.cz
Existuje spousta zpráv a vědeckých studií o tom, jaké nebezpečí se skrývá v nadužívání elektronických zařízení, tabletů, mobilů, herních konzolí a také ještě stále televize. Neexistuje však mnoho studií zabývajících se nadměrným užíváním chytrých telefonů u dospělých, a obzvlášť, pokud jsou sami rodiče.
Dle průzkumů organizace Common Sense Media se ukazuje, že průměrný rodič jednoho až dvou dětí tráví kolem 9 hodin sledováním digitálních zařízení denně!!!
Možná se domníváte, že velký vliv na toto vysoké číslo má čas strávený u PC v práci? Průzkum ale ukázal, že 82% času na zařízeních dospělí věnují osobním aktivitám před pracovními úkoly
Nezávisle na těchto výsledcích si stále 78% dotazovaných rodičů myslí, že jsou dobrým vzorem používání technologií pro své děti. V reálu jsou ale právě rodiče nejčastěji špatným vzorem pro své děti.
Jak rodiče tráví svůj čas před obrazovkami?
Studie ukázala, že valná většina rodičů tráví čas sledováním TV a video obsahu – přes 3 hodiny denně v průměru. Dále však rodiče přiznávají, že tráví přes hodinu a půl hraním video her a další hodinu na sociálních sítích.
Jen 15 minut v průměru denně je věnováno čtení elektronických knih na e-book čtečkách. Surfování po internetu zabírá rodičům kolem další hodiny a půl a jen cca. 90 minut denně je věnováno aktivitám souvisejícím se zaměstnáním.
Rodiče se obávají špatného vlivu civění do obrazovek na děti
Ačkoliv většina rodičů se netrápí svou závislostí na chytrých digitálních zařízeních, téměř všichni se bojí vlivu tabletů/telefonů a dalších zařízení na jejich vlastní děti.
47% rodičů dětí mezi 10-12 lety a 39% rodičů teenagerů si myslí, že jejich dítě tráví příliš mnoho času online.
Mnoho rodičů vyjádřilo znepokojení nad tím, že mnoho času s chytrým zařízením a sociálními sítěmi může bránit zdravému vývoji jejich dětí, zhoršit zrak, škodit při společenské face-to-face komunikaci a díky snížené aktivitě vést k obezitě děti, která přináší další zdravotní rizika.
Studie podporují tyto komentáře rodičů tvrdými čísly, kde se jasně prokazuje, že přílišné nadužívání chytrých zařízení vystavuje děti různým psychickým a fyzickým zdravotním komplikacím, společensky nevhodným situacím a problémům s koncentrací a chováním ve škole
Více než polovina všech rodičů se obává, že jejich dospívající se může stát závislým na technologii. To je také oprávněný argument, protože mnohým teenagerům se nedaří fungovat bez elektronických zařízení.
Je smutné, že mnoho dětí netráví čas s kamarády venku při pohybových aktivitách, socializaci, ale spíše dnes mluví s cizími lidmi na internetu a místo toho, že si hrají venku, hrají doma videohry.
Rizika nadužívání mobilů rodiči
Ačkoliv se rodiče dnes začínají starat o to, kolik času tráví mládež u displejů, neuvědomují si, že i dospělým a seniorům může mobilní chytré zařízení přinášet zdravotní komplikace stejné jako jejich dětem:
- obezita
- problémy se spánkem
- vysoušení očí
- problémy s krční páteří
- bolesti hlavy
- a snížené sociální dovednosti
Pravděpodobně největší problém ze všech rizik u dospělých a jejich dětí je vliv času strávenému koukáním do displeje na vzájemný vztah rodičů a dětí!
Pokud rodiče civí do mobilu raději, než aby věnovali plnou pozonost svému dítěti, jejich vzájemná komunikace je tak ovlivněna. Méně možností vzájemné komunikace a vytváření sociální vazby platí, pokud jednotliví členové rodiny sedí odděleně ve svých pokojích a hledí soustředěně (nebo také znuděně prokrasitnují) do svých zařízení a netráví čas spolu.
Dokonce i společné sledování televize omezuje možnosti opravdové společenské interakce. Pokud chcete trávit čas se svými dětmi kvalitně, jděte si raději zahrát stolní hru, zakopat míčem nebo jeďte na výlet. Bude to daleko lepší pro váš budoucí vzájemný vztah s dítětem.
Rodiče sami závislí na mobilu mají děti nejvíce závislé na mobilu
Studie poukazuje na fakt, že rodiče, kteří sami tráví mnoho času u obrazovek nenastavují svým dětem limity a nebo jen velmi sporadicky.
Jak chcete přesvědčit své dítě o rizicích nadužívání technologiií, když sami trávíte hodiny hraním her na konzoli nebo konzumací informací na sociáních sítích
Je důležité vzít na vědomí, že návyky, které naučíte dítě v dětství mu zůstanou i do dospělosti! Takže, pokud již dnes vaše 10 leté dítě tráví více než 7 hodin denně před displeji, je vysoce pravděpodobné, že minimálně stejný počet hodin bude koukat do displejů ve svých 20 letech.
Růst a dospívání dětí je časem formování nejen osobnosti, ale i čas fyziologického vývoje. Mnoho špatných návyků, které se dítě naučí v dětství již nebude možné odbourat v dospělosti!
Naučením dítěte nezdravému chování – a povolování nadměrného uživání technologií – může mít pro něj celoživotní následky
Asi nebude moci žít život naplno se všemi krásami a starostmi, pokud bude daný člověk neustále přilepen k obrazovce svého mobilu.
Jak získat převahu na závislostí na elektronických zařízeníc?
Určitě nezafunguje pozitivně, pokud byste hned teď zakázali a vypnuli všechna zařízení v domácnosti, ale stačí jen znovu nastavit zdravý vztah s elektronikou.
Samozřejmě, že děti musí vědět, že moderní technologie jsou užitečné a pomáhají nám v našem životě. Ale elektronika se nesmí stát středobodem zábavy a komunikace v rodině!
Jak se tedy stát správným vzorem pro vaše děti:
- PRAVIDLO 1: Nastavte jasná pravidla používání elektroniky
- Je lepší nastavit pravidla pro celou rodinu, než jen pro děti. “Zákaz telefonů u večeře” platný pro všechny vytváří daleko lepší vztah mezi členy rodiny.
- Zkuste si vytvořit rodinný plán aktivit, abyste zjistili, kolik by mělo vám i vašim dětem zbývat času na “civění do mobila”
- PRAVIDLO 2: Zákaz multi-taskingu (současnému sledování více zařízení)
- samozřejmě, že můžete zatoužit poslat nějakou fotku během sledování TV, nebo projet Instagram zatímco si doma povídáte po večeři, ale takzvaný multi-tasking je velice špatný nápad. Studie poukazují na to, že dělání více aktivit najednou poškozuje schopnost soustředění, zapamatování a celkovou produktivitu a výkonnost. Nebo snad dovolíte dítěti, aby si prohlíželo sociální sítě, zatímco si dělá domácí úkoly?
- PRAVIDLO 3: Večeře bez elektroniky
- Společné jídlo by mělo být o jezení a konverzaci. Dokonce i pokud dítě snídá samo, nedovolujte mu u toho používat elektroniku. Podporujte se vzájemně v tom, aby společné chvíle byly jen chvílí rodičů a děti, ne rodičů a děti s mobilem v ruce.
- PRAVIDLO 4: Pravidelně mějte aktivity bez elektroniky
- Zkuste si nastavit nějaké chvíle, kdy se, pravidelně, budou konat rodinné hry, aktivity. S dětmi můžete číst knihy, hrát si z hračkama, jezdit na výlety a podobně. Stačí jen chtít a zkusit to.
- PRAVIDLO 5: Vypněte zvuky na pozadí
- V mnoha rodinách je zvykem mít neustále zapnutou televizi na pozadí. Zkuste eliminovat všechny ruchy na pozadí a podpořte tak vzájemnou verbální komunikaci – a nebo klidně mějte tichou domácnost. Neuškodí to.
- V mnoha rodinách je zvykem mít neustále zapnutou televizi na pozadí. Zkuste eliminovat všechny ruchy na pozadí a podpořte tak vzájemnou verbální komunikaci – a nebo klidně mějte tichou domácnost. Neuškodí to.
- PRAVIDLO 6: Sledujte své vlastní digitální návyky
- Zamyslete se nad svými návyky a to, jak to asi vnímá vaše dítě. To je základem toho, abyste se stali správným vzorem pro své děti. Pokud se vám samotným nedaří zbavit se mobilního telefonu z ruky a nebo jste zoufalí, pokud nevíte, co je právě teď nového na sociálních sítích, je vysoká pravděpodobnost, že vaše dítě tyto zlozvyky podědí.
Hlídejte si, kolik času trávíte s každým zařízením a zkuste ten čas omezit na nejmenší možné minimum. - Nainstalujte si buď aplikaci Moment (iOS) nebo Screen Time (iOS a Android) a získejte přehled, kolik hodin jste opravdu přilepeni k obrazovce svého mobilu či tabletu.
- Zamyslete se nad svými návyky a to, jak to asi vnímá vaše dítě. To je základem toho, abyste se stali správným vzorem pro své děti. Pokud se vám samotným nedaří zbavit se mobilního telefonu z ruky a nebo jste zoufalí, pokud nevíte, co je právě teď nového na sociálních sítích, je vysoká pravděpodobnost, že vaše dítě tyto zlozvyky podědí.
- PRAVIDLO 7: Zvažte “Digitální dietu”
- Pokud se vám nedaří omezit závislost na elektronice, zkuste digitální detox. Odpojte a odložte všechna elektronická zařízení a nedovolte je užívat žádnímu členu rodiny. Pokud to zkusíte například jednu sobotu v měsíci a den vyplníte jinak, uvidíte, jak to prospěje celé rodině
- Pokud se vám nedaří omezit závislost na elektronice, zkuste digitální detox. Odpojte a odložte všechna elektronická zařízení a nedovolte je užívat žádnímu členu rodiny. Pokud to zkusíte například jednu sobotu v měsíci a den vyplníte jinak, uvidíte, jak to prospěje celé rodině
Správné návyky začínají u Vás!
Je důležité ukázat vašemu dítěti, že si závislost na elektronice uvědomujete a že s tím chcete něco dělat, abyste se stali nejlepšími rodiči a vzory pro své potomky.